Szukaj
Close this search box.

Po co Mapa?

Po co jest Mapa? Po co ją robić? Co mi da? Do czego służy? Czy to ma sens? 

Ludzie mi zadają takie proste, wcale nie proste pytania. Czym jest Mapa Marzeń – Mapa Celów Po co jest Mapa? Po co ją robić? Co mi da? Do czego służy? Czy to ma sens? I wiele innych wersji tego samego, które chyba ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie „po jakiego” mam to robić?

W Mapie i jej robieniu najważniejszy jest proces jej robienia, obrabiania, przetwarzania, przemyśliwanie i formułowanie siebie i tego co ma być na dziś na mojej mapie życia. To czy powstanie mapa jako taka w takiej lub innej formie to już inna sprawa. Rzeczy dzieją się już na poziomie i w czasie tego procesu ogarniania siebie.

Ten wpis oczywiście nie wziął się znikąd bo impulsem jest putanie „DLACZEGO”, które zadaje Simon Sinek w swoich książkach i wystąpieniach. Zainteresowanych odsyłam do jego wystąpienia na TED.

No wiec po co mapa i dlaczego ją robimy….

Dla mnie jest możliwością zatrzymania się i przyjrzenia sobie. Tak trochę z zewnątrz i wewnątrz. Jest jak posprzątanie mieszkania, biurka, szafki z której często korzystamy, przetarcie blatu przed zrobieniem herbaty. Jest możliwością zobaczenia rzeczy na nowo, w dobrym jasnym świetle. Jest formą remanentu, audytem i sprawdzeniem czy to co mam to moje czy komuś trzeba oddać co jego. Czy mam wystarczająco rzeczy, spraw, ludzi, emocji, które chcę, a których nie chcę. Jest wprowadzeniem porządku, a wiec dla mnie ładu, uważności, „poukladaności” i czystego pola. Daniem sobie oddechu i powietrza do robienia tego co robię dalej, do zmian, innowacji i poczucia bezpieczeństwa.

To też zatrzymanie się, aby chwilę pomyśleć o tym czy na to, co siebie wymyśliłam, jestem gotowa. Czy nie wykonuję „gwałtu” na sobie pchając się w rzeczy, którychnie chcę. Czy ludzie wkoło mnie są dobrzy dla mnie czy też niekoniecznie i trzeba raczej przesiać trochę.

Mapa to oglądanie siebie w lustrze w bezpiecznym lekkim oddaleniu, z perspektywą, dystansem i decyzją wchodzę, idę w to, czy nie.

Czasem ludzie nie są gotowi na spojrzenie w lustro. To czasem proces kilku lat, ludzi, zdarzeń, książek i błysków. Czy Ty chcesz obejrzeć już swoją Mapę? Masz taką potrzebę?

po-co-mapa